Basın & Medya

Burun ve Yüz Estetiğinde Kadavralı Eğitim

Burun ve Yüz Estetiğinde Kadavralı Eğitim

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 8. Rinoplasti Kursu’nda verdiği burun ve yüz estetiği eğitiminde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip taze kadavra kullandı.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 8. Rinoplasti Kursu’nda burun ve yüz estetiği konusunda eğitim düzenledi. Acıbadem üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü’nde düzenlenen kursta Türkiye’de ilk defa taze kadavra kullanıldı. 10 kadavranın kullanıldığı kursa yaklaşık 300 kursiyer katıldı.

Açılan kursta “Açık Rinoplasti Taze Kadavra Kursu” ile açık teknikle, kıkırdak greftlerinden septoplastiye kadar, rinoplastinin her aşaması beceri eğitimi kuralları öğretilecek.

Açılan kurs ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Plastik Rekonstrüktif Estetik Ve Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr Figen Özgür kursun 4 gün süreceğini belirterek, “Bugün başlayan kursumuz dört gün sürecek. Türkiye’de ilk defa yapılan taze kadavra da yüz estetiği be burun cerrahisi kursu çok önemli bir kurs. Hem cerrahi açıdan önemli kurs daha sonra didaktik kursları ile devam edecek. Biz dernek olarak eğitime her zaman çok önem verdik. Bundan sonrada eğitimlerimize devam edeceğiz” dedi.

Türk plastik Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr Derya Özçelik, “Yüz estetik cerrahi ve burun estetik cerrahi ameliyatları plastik cerrahinin en temel ameliyatlarıdır. Bu konuda ülkemizde çok iyi ameliyatlar yapılmaktadır. Plastik cerrahlarımız bu konuda çok yeterlidir ancak yeni nesilleri aynı seviyeye getirebilmek için bu kurs çok kıymetlidir. Daha ileri seviyelere çıkabilmek için 4 günlük bu kursu gerçekleştirdik. Resim ve heykel kursları ile zenginleştirdiğimiz kursumuz plastik cerrahlarımızın sanatsal bakış açılarına da katkıda bulunuyor” diye konuştu.

Dernek üyesi Prof. Dr. Eksal Kargı, dünyada buna benzer kursların düzenlendiğini ifade ederek, “Dünyada buna benzer kurslar düzenlenmektedir. Fakat bu kurslar çok pahalı kurslardır. Türkiye de görev yapan cerrahlar bu kurslara çok paralar ödeyerek katılmaktadır. Bizim kursumuz çok daha ekonomik ve daha planlı bir şekilde yapılmaktadır. Bunda Türk Plastik Cerrahisi Derneği’nin katkısı çok fazladır. Kursta kullanılan kadavraları Türk Plastik Cerrahi Derneği katkıları ile getirilmiştir” ifadesini kullandı.

Rinoplasti Kursu Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, “Plastik cerrahi ve Acıbadem Üniversitesi olarak bir kurs gerçekleştirdik. İlk kurs yüz germe bugünkü kurs ise plastik cerrahi kursu. B u kurslarda yeni yöntemleri uygulamak için mutlaka bir materyale ihtiyacımız vardı. Türkiye de ilk olarak ithal ettiğimiz taze kadavra ile bu kurslarımıza başladık. Kadavralar üzerinde tıpkı hastalarda olduğu gibi deneme şansımız oluyor. Bu kampüste Türkiye’de yine bir ilk olan bu kadavraları eğitim amaçlı olarak da kullanabiliyoruz. Çok başarılı bir kurs oldu” şeklinde konuştu.

Kurs21-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Acıbadem Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde, İstanbul Ataşehir’deki Kerem Aydınlar Kampüsü’nde devam edecek.

21 Mayıs 2015